Koyun Sütü Çocuklara Faydalı mıdır?

Koyun Sütü Çocuklara Faydalı mıdır? Küçükbaş hayvancılıkta başı çeken koyunlar etlerinin yanı sıra sütleri ile de insan sağlığına birçok fayda sağlamaktadırlar. Kendisine has kokusu ve tadı olan koyun sütü diğer hayvanların sütlerine göre daha beyaz renklidir. Yağ, mineral ve protein bakımından zengin olan koyun sütü özellikle çocukların kemik gelişimlerinde oldukça etkilidir. Günlük olarak tüketildiği zaman çocukları hastalıklara karşı koruma özelliği olan koyun sütünün alındığı yerde oldukça önemlidir. İçerdiği asit miktarı oldukça yüksek olan koyun sütünün tadının güzel olması da çocukların severek tüketmelerini sağlamaktadır.

Koyun Sütünü Nereden Almalıyım?

Koyun Sütü Çocuklara Faydalı mıdır
Koyun Sütü Çocuklara Faydalı mıdır

Sahip olduğu besleyici ve sağlıklı özellikleri ile büyük talep gören koyun sütünün alınacağı birçok satış noktası vardır. Ancak bu talebi kullanmak isteyen kötü niyetli kişilerinde olması nedeni ile koyun sütünün mutlaka sertifikalı satış noktalarından almak gerekmektedir. Kötü niyetli kişilerin daha fazla satış yapmak için içerisine sağlıksız takviyeler yapmaları nedeni ile tüketilen koyun sütlerinden kötü sonuçlar doğması muhtemeldir.

Koyun Sütü ve Çocuk Sağlığı

Düzenli olarak tüketildiğinde koyun sütü çocukları birçok hastalığa karşı korumaktadır. Bağışıklı düzenleyici olarak bilinen koyun sütü kanseri önlemede de oldukça etkilidir. Çocukların kemik gelişimleri üzerinde de etkili olan kemik suyu sindirimi düzenleme özelliğine de sahiptir. İçeriğinde A,B ve E vitaminleri bulunan koyun sütü hücre ve kemik dokusu için çok önemlidir. İshal ve diş çürümesi gibi rahatsızlıklarda doğal tedavi yöntemi olan koyun sütü çocukları enfeksiyonlara karşı da korumaktadır. Kalp sağlığı korunması için mutlaka tüketilmesi gereken bu sağlıklı besin kalsiyum açısında da oldukça zengindir.

İlginizi Çekebilir  Koyun Sütü İçinde Bulunan Vitaminler

Hangi Koyunların Sütü Alınmalıdır?

Çocuğunun koyun sütü tüketmesini sağlayarak hayata sağlıklı bir adım atmasını isteyen anne ve babaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü tüm koyun sütleri aynı besin değerlerine sahip değildir. Tüketilecek koyun sütünü tam sağlıklı olması için yavrusunu yeni sütten kesmiş koyunlardan alınması gerekmektedir. Uzun bir emzirme dönemi geçiren kuzusunu sütten kesen koyunların besleyicilik özellikleri daha yüksektir. Bu koyun sütlerinin yanı sıra doğal ortamda yetişen koyunlardan elde edilen süt de çiftliklerde yetişenlere oran ile daha kaliteli olmaktadır.

INSTAGRAM SAYFAMIZI BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ