Koyun Sütünden Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Koyun Sütünden Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır? Yoğurt, insanoğlu için en faydalı besinlerden biridir. Öyle ki uzmanlar tarafından her gün bir kâse yenilmesi önerilir. Kemik yapısını da güçlendirdiği çok iyi bilinir. Koyun yoğurdu, inek yoğurduğuna göre çok daha faydalıdır.

Koyun Yoğurdu Mayalanışı

Koyun Sütünden Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır?
Koyun Sütünden Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Koyun yoğurdu, inek yoğurduna göre daha koyu kıvamlı ve lezzetli olur. Mayalama işlemi öncesinde, almış olduğunuz koyun yoğurdunu yaklaşık kırk dakika kadar kaynatmalısınız. Kaynama sonrası küçük parmağınızın dayanacağı sıcaklığa kadar ılımaya bırakınız. İdeal sıcaklığa eriştiğinde, mayanızdan her bir litre süt için bir yemek kaşığı maya olacak şekilde ayarlama yapmalısınız.

Örneğin; sütünüz beş kg ise, beş yemek kaşığı maya almalısınız. Sonrasında ılımış olan koyun sütünü maya ile buluşturarak özleşecek ve pütürlük kalmayacak şekilde çırpmalısınız. Ilık koyun sütünün üzerine gezdirerek dökmeli, tahta kaşıkla tencerede mayayı yaymalısınız. Ağzı kapalı, üstü sarılı bir şekilde iki saat kadar bekletmelisiniz.

Daha Tatlı Bir Yoğurt İçin Ne Yapılmalıdır?

Yoğurdunuzun tatlı olmasını istiyorsanız, mayalama süresi sonrasında iki saat kadar dışarıda tuttuğunuz sütünüzü, üzeri sarılı bir şekilde buzdolabına kaldırmalısınız. Bir gün boyunca o şekilde sarılı olarak mayalanmaya devam etmelidir. Kabın üzerinde duran bez, çabuk soğumayı engelleyip mayalamanın devam etmesini sağlayacaktır. Ertesi gün örtüyü alabilirsiniz. Sulanmaması ve daha katı olması için bir gün daha yenmeden beklenirse çok daha kıvamlı bir yoğurt elde edilmiş olur.

İlginizi Çekebilir  Koyun Yoğurdu ve Tereyağının Faydaları

Nasıl Maya Tercih Edilmelidir?

Maya yoğurdun nasıl olacağını belirleyen ana etmenlerden biridir. Mayanız ekşi ise bütün yoğurdunuz ekşi olur. Bu sebeple evinizde mayaladığınız bir önceki yoğurdunuzdan kalan yoğurt var ve ekşi değilse kullanmanız daha doğru olur. Doğal yoğurdu elde etmenin yöntemlerinden biri de doğal maya kullanmaktır.

Marketten aldığınız yoğurtlar ile de mayalama yapabilirsiniz, fakat doğallığı yakalamak için bir önceki maya kullanımı ideal seçimdir. Özellikle bebekler için oldukça faydalıdır. Yoğurdunuzun sulanmaması için, kavanozlara da mayalama işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Bebekleriniz için özellikle günlük mayalama işlemi çok daha sağlıklı olur. Her yemekte, ayranıyla bile sofralarda yer alan yoğurdu menünüzden eksik etmemelisiniz.

INSTAGRAM SAYFAMIZI BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ