Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır? Yoğurt denilince en çok akla gelen seçeneklerden bir tanesi olan koyun yoğurdu için yapımında dikkatli olununca oldukça güzel lezzetler elde edilmesi mümkün olur. Koyun yoğurdu kıvam ve lezzet açısından da son derece keyifli olduğundan dolayı birçok alanda kullanılır. Yemeklerin yanında, ayran yapımında veya ev yapımı meyveli yoğurt tüketmek istediğinizde koyun yoğurdunuzu kullanarak daha da güzel yemekler elde edebilirsiniz.

Koyun yoğurdunu elde etmek için unutulmaması gereken iki detay vardır. Bunlardan iki sütün koyundan elde edilmiş ve su karıştırılmamış olmasıdır. Diğer ise yoğurdu yaparken kullanacağınız mayanın da koyun yoğurdundan elde edilmiş olmasıdır. Aksi durumda lezzet aynı olmayabilir.

Sütün Kaynatılması

Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır?
Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Yoğurdunuzun elde edilmesi için ilk aşama sütünüzün kaynatılmasıdır. Pastörize edilmiş koyun yoğurdu kullanılması da bir seçenek iken emin olduğunuz satıcılardan sağlıklı koyun sütü almanız da bir başka seçenek olabilir. Sütün iyice kaynatılması ve ardından da soğuması için bir yerde bekletilmesi gerekir.

Soğuma işlemi için gereken sıcaklığın ayarlanmasında ölçü olarak serçe parmağınızı kullanabilirsiniz. Parmağınızı yakmayacak şekilde sıcaklığı ayarlanmış bir süt yoğurdunuz için en ideal olan sıcaklık olacaktır. Bu nedenle kontrol etmeyi unutmamalısınız.

İlginizi Çekebilir  Koyun Sütünden Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Yoğurdun Mayalanması

Koyun sütü olarak kaynattığınız veya pastörize edilmiş şekilde temin ettiğiniz sütün içine maya olarak kullanacağınız yoğurt da koyun sütünden elde edilmiş olmalıdır. Sıcaklık kontrolü yapılan sütünüzü kullanım için uygun olan bir kaba veya tencereye almalısınız. Ardından sütün durumuna göre 1 litreye yarım kaşık olacak şekilde maya ayarlaması yapmalısınız.

Mayanın sütün içine katılması ve ardından da kaşık ile iyice karıştırılması yeterli olacaktır. Ardından serin bir yerde mayalanması için bırakılır. Üzerinin sarılması ısı kaybının oluşmasını engelleyeceğinden daha kısa süre içinde yoğurt olmasına neden olur.

Detaylar

Yoğurdunuzun en az 8 saat kadar beklemesi önerilir. Ardından buzdolabına alınmalıdır. Buzdolabında da ortalama 6 saat kadar beklemeli ve kendine gelmelidir. Bu sayede suyunu bırakır ve daha kıvamlı bir yoğurt olur. Yapılır yapılmaz yoğurdun kullanılmaya başlanması dağılmasına ve daha sulu olmasına neden olabilir.

INSTAGRAM SAYFAMIZI BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ