Koyun Yoğurdu ve Tereyağının Faydaları

koyun yoğurdu
koyun yoğurdu

Koyun yoğurdu, yoğurdun koyun sütü ile yapılmış halidir. Koyun sütünün mayalanması ile elde edilir. Mayanın kıvamı ve kalitesi, mayalanan sütün kıvamı, ısısı, mayalama kabı, mayalama işleminin yapıldığı ortamın ısısı koyun yoğurdunun kalitesi için önemli belirleyicilerdir.

Terayağ ise sütün kaymağının yayık suyundan ayrıştırılmasıyla elde edilir. Son derece emek isteyen bu işlem olup, yağın yayık suyundan ayrışması için defalarca sıkma işlemi yapılması gereklidir.Sağlık için son derece faydalı  vitamin ve proteinler içeren koyun yoğurdu ve tereyağı vücudun vitamin, protein gibi birçok ihtiyacını karşılayabilen besinlerdir.

Koyun Yoğurdu Faydaları

Koyun yoğurdu iyot içermektedir. Troid bezlerinin çalışması için iyot oldukça önemli bir besin olup koyun yoğurdu ile vücudun bu ihtiyacı karşılanabilir. Bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağlar. Daha rahat bir uyku için yatmadan önce koyun yoğurdu yenilmesi önerilmektedir. B12 başta olmak insan sağlığı için gerekli birçok vitamini içinde barındırır. Kas yapısını güçlendirdiği gibi, spor sonrası oluşabilecek kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

 Koyun yoğurdu kalsiyum içermektedir. Kalsiyum, yağ yakımını hızlandırır, Özellikle göbek bölgesindeki yağların yakımında koyun yoğurdu tüketimi faydalıdır. Kilo kontrolünde yoğurt önemli bir destekleyici besindir. İçerdiği yararlı bakteriler sebebiyle kızarıklık, sivilcelenme gibi cilt sorunlarına faydalıdır.

İlginizi Çekebilir  Koyun Sütünden Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Tereyağın Faydaları

Tereyağı, A vitaminin en fazla bulunduğu besinlerden biridir. A vitamini özellikle iskelet sistemi için oldukça gerekli bir vitamindir. İçerdiği bol miktarda iyot sayesinde troid bezleri için oldukça yararlıdır. Alerji, kanser gibi hastalıklar için koruyucu faydası bulunmaktadır. Kalsiyum, fosfor, demir gibi çok sayıda yararlı vitamini içermektedir. Yaygın olarak kullanılan birçok yağ türüne göre kalbe zararlı etkilerinin olmadığı aksine kalp dostu bir besin olduğu bilinir.

Sayılan faydalar, koyun yoğurdunun ve koyun tereyağının faydalarından sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Özellikle otla beslenmiş hayvanlardan ve doğal yollar ile, katkısız üretilmeleri halinde bu faydalar maksimum seviyede olacaktır.

Nasıl Tüketilir?

Koyun yoğurdunun, inek ve keçi yoğurduna göre daha kıvamlı ve sarı olması beklenmektedir. Genel olarak koyun yoğurdunun diğer yoğurt türlerine göre daha lezzetli olduğu söylenmektedir.

Sade tüketilebildiği gibi, meyveli olarak tüketilmesi mümkündür. Meyveli tüketilmesi halinde vücudun tatlı ihtiyacını da gidereceğinden, yüksek kalorili tatlılardan uzak durmayı sağlamaktadır. Ayrıca, bal, kuru yemiş gibi bir takım farklı besinler ile karıştırılarak tüketilmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Kuzu eti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tereyağ, tek başına kahvaltı gibi öğünlerde sofraların vazgeçilmez bir besini olmakla beraber, özellikle çorba ve hamur işlerinde de son derece lezzetli bir besin olarak kullanılmaktadır. Nerede ise tüm yemeklerde kullanılabilen tereyağı, katıldığı her yemeye lezzet vermesi ile bilinmektedir.

Cilt Bakımında Kullanım Alanları

Koyun tereyağı oldukça faydalı besinler olmakla beraber, cilt sağlığı içinde kullanılmasında yarar olan ürünlerdir. Evde kolaylıkla uygulanacak tarifler ile doğal ve faydalı bir bir şekilde cilt sağlığını korumak mümkündür.

Koyun yoğurdunun hiçbir şey ile karıştırmaksızın, gece yatmadan önce sade olarak yüze ince bir tabaka halinde sürülüp, on beş dakika bekletilmesi halinde daha canlı bir cilde sahip olmak mümkündür.

Facebook sayfamızı Buradan Takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM SAYFAMIZI BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ