Kuzu eti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuzu eti Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kuzu eti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuzu eti Hakkında Bilinmesi Gerekenler – Sağlıklı bir şekilde beslenen ve kesilen, doğru baharatlar ve pişirme teknikleri kullanılarak pişirilen kuzu eti hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir et türüdür. Kuzu eti genellikle hayvanın erkeği olan koçtan sağlanır.

Balkan ve orta doğu mutfaklarında sıklıkla kullanılan bir et türü olan kuzu eti Avustralya mutfağında da kullanılmaktadır. Koyun bir ile üç yaş arasındaki hayvana denirken bir yaşından küçüklere kuzu, damızlık olan erkek cin sine ise koç denilmektedir. Dana etine göre daha yoğun kırmızılıkta olan kuzu eti tüksek miktarda yağ içerir. Daha çok kıyma olarak tüketilen kuzu eti yaşı arttıkça sertleşir. Pirzola dışındaki bölümleri genellikle kaynatılarak, haşlayarak yemeklerde kullanılır.

Pişirme Yöntemine Göre Et Seçimi

Koyunun boyun kısmı olarak adlandırılan gerdan kıyma yapımında kullanılabileceği gibi kemikli olarak haşlanmaya, çorbalarda kullanmaya ve tas kebabı gibi yavaş pişen yemeklerin yapımında kullanılabilir. Koyunun ön kol kısmının etli bölümlerinden rosto, yemeklik kuşbaşı gibi tencere yemeklerinde kullanılan etler çıkartılır.

Kuzu etinin ağır kokusunu yok etmek için yapacağınız yemeğe de bağlı olarak sarımsak, soğan, defne yaprağı, karabiber gibi çeşitli baharatla kullanarak marine etmek ya da pişirmek gerekmektedir. Döş olarak adlandırılan kola en yakın kemiksiz bölge dilimlenip et döveceği veya merdane yardımıyla yassı hale getirip ızgarada pişirmek mümkündür.

Her koyundan sadece bir parça çıkan ve bonfile olarak adlandırılan et sinirsizdir ve omurgadan çıkar. Pirzola yapımına en uygun nokta ise kuzu etinin sırtıdır. Haşlanarak kolaylıkla pişirileceği gibi haşlamadan sonra fırınlanması lezzeti arttırıcıdır.

Kuzu eti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her yemekte kullanılan kıyma ise döş kısmından elde edilmektedir. Koyun kıyması tek başına da kullanılabilir fakat yağ oranı fazla olduğu için belli oranda dana kıymayla karıştırmak hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olacaktır. Özellikle köfteler de dana koyun kıyma karışık tercih edilmelidir. Koyunun but kısmı çeşitli şekillerde marine edilerek bütün olarak fırında pişirileceği gibi but açılarak dolma şeklinde de pişirilebilir.

 Kemikleri ayıklanan kuzu but kavurma yapmak için de ideal bir bölümdür. Yine kemiklerinde ayrılmış kuzu but marine edilip lezzetlendirilerek ve kuyruk yağı yardımıyla kuzu şiş yapımında da kullanılabilir. Et pişirmekte en önemli nokta hangi bölümü kullanacağınızı bilmektir. Kuzu etinin kimi bölümleri haşlamaya kimi bölümleri güvece kimi bölümleri kızartma ve ızgaraya uygundur.

Doğru bölümden kesilen et tercih edilmezse istenilen yumuşacık ve sulu et elde edilemez ve hayal kırıklığı yaşarsınız. Özellikle tencere yemeklerinde ve haşlamada mühürleme olarak adlandırılan iki tarafı da kızartma işlemi uygulamak etin suyunu içine hapseder ve lezzeti kaybetmesini önler. Kuzu eti kokusu koyunun cinsine göre de değişiklik göstermektedir. Koyunun butlarının alt kısmından elde edilen incik az etli olması sebebiyle haşlamaya uygundur.

Facebook sayfamızı Buradan Takip edebilirsiniz.

24 Saat İletişim: 0532 773 61 78

INSTAGRAM SAYFAMIZI BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ