Kuzu Eti Kokusu Nasıl Giderilir?

Kuzu Eti Kokusu Nasıl Giderilir? – Her ülkenin mutfak kültürü kendine özgü ve önemli besinlerden oluşuyor. Bazı mutfaklarda sebze ağırlıklı besinler varken, bazı mutfaklarda ise et ağırlıklı ürünler çoğunlukta olabiliyor. Ülkelerin mutfak kültürlerini ve kullanılacak malzemeleri belirleyen pek çok unsur bulunuyor. Coğrafi koşullar ve inanç mutfak kültürünü doğrudan etkileyebiliyor. Dünyada önemli bir yere sahip olan mutfak kültürümüzde pek çok besin bir arada bulunuyor.

Et, sebze, karbonhidrat ve protein ağırlıklı besinler ile harmanlanmış bir mutfak kültürümüz var. Et olarak daha çok dana, koyun, kuzu ve tavuk eti kullanılsa da balıketi de kullanılıyor. En çok tercih edilen etlerden biri olan kuzu eti tadı ile fark yaratıyor. Kuzu etinin kendine has kokusunu önleyebilmek için pek çok farklı yöntem bulunuyor.

Bitkiler İle Et Kokusunu Yok Edin

Kuzu Eti Kokusu Nasıl Giderilir?
Kuzu Eti Kokusu Nasıl Giderilir?

Kuzu etinin kendine has olan ve pek çok kişiye ağır gelen kokusunu mutfaklarda sıkça kullanılan bitkiler ile yok edebilirsiniz. Defneyaprağı, biberiye ve taze kekik gibi birçok bitki ile kuzu eti kokusunu yok edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Koyun Yoğurdu ve Tereyağının Faydaları

Bunun için yapmanız gereken kuzu etini pişirdiğiniz sırada birkaç dal taze ya da kuru defneyaprağı ekleyebilirsiniz. Eğer farklı bir alternatif ile kokudan kurtulmak isterseniz taze biberiye de iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca taze kekik ile hem kokudan kurtulup hem de lezzetlendirebilirsiniz.

Baharat Kullanımı

Baharat kullanımı mutfak kültürümüzde birkaç baharat ile sınırlı olsa da aslında oldukça fazla baharat çeşidi vardır. Eğer kuzu etinde bulunan kokuyu önlemek isterseniz kekik, nane, kimyon, karabiber gibi baharatlar ile hem lezzet hem de aroma verebilirsiniz. Ayrıca toz zerdeçal ve zencefil ile aynı şekilde kokuyu azaltabilirsiniz. Soğan ve sarımsak kullanarak da kokuyu azaltabilirsiniz.

Kuzu Etinin Pişirilmesi

Her et türünde olduğu gibi kuzu eti de pişme sırasında suyunu salacaktır. Bu sırada etin kokusunun iyice çıkması için kapağı açık bir şekilde pişirmek doğru olacaktır. Ayrıca etin keyfini yani köpüklerini mutlaka almalısınız.

Kuzu eti iyice suyunu çektikten sonra tuz, baharat ve diğer ekleyeceklerinizi ekleyerek pişirmeye devam edin. Son olarak suyunu çektikten sonra tereyağı eklemenizde hem koku hem de lezzet açısından etkili olabilir.

İlginizi Çekebilir  Kuzu Eti Nasıl Pişirilmelidir?

Facebook sayfamızı Buradan Takip edebilirsiniz.

24 Saat İletişim: 0532 773 61 78

INSTAGRAM SAYFAMIZI BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ