2019 Kurbanlık Fiyatları

2019 kurbanlık fiyatları

Kurban Bayramı, İslam dininde yer alan iki büyük bayramdan bir tanesidir. Bu bayramda Müslümanlar, kurban keserek, adadıkları adakları yerine getirmekle mükelleftir. Bütçesi uygun olan her Müslüman, İslam dini kurallarına göre kurban kesmekle yükümlüdür. Ancak adağı olan kimselerde kurban kesme ibadetini yapmak durumundadır. Her yıl olduğu gibi 2019 kurbanlık fiyatları da tavsiye edilen rakamlar üzerinde belirlenmiştir.

2019 Kurbanlık Fiyatları, Çeşitleri Ve Özellikleri

Kurban Bayramı’nda her aile veya birey kendi ekonomik durumu ve bütçesine göre seçtiği büyükbaş ve küçükbaş hayvanları kesebilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca her yıl açıklanan kurbanlık türlerinin haricinde kesilen hayvanlar kurban olarak kabul edilmediği gibi dini açıdan da caiz değildir. Her yıl olduğu gibi bu 2019 kurbanlık fiyatları da bu hayvanların özellikleri ve çeşitlerine göre belirlenmiştir.

Büyükbaş Hayvanlar:

İnek, dana, öküz, deve, at ve eşek gibi hayvanlar büyükbaş hayvan sınıfına girmektedir. Büyükbaş hayvanlardan sadece inek, dana ve öküzün kesilmesi İslam dinine göre caizdir. Diğer hayvanların kesilmesi dinen caiz olmadığı gibi, kurban niyetine adak olarak adanması günahtır. Büyükbaş hayvanlar, belli ölçülerin üstünde ise bu kategoriye girmektedir. Büyükbaş hayvanların seçiminde fiziksel özellikleri ile değerlendirilmektedir. Büyükbaş hayvanların, 2019 kurbanlık fiyatları da küçükbaş hayvanlara göre daha fazladır.

Küçükbaş Hayvanlar:

Koyun, kuzu, keçi ve kümes hayvanları küçükbaş hayvan kategorisine girmektedir. Büyükbaş hayvanların aksine küçükbaş hayvanların hepsi etlerinden faydalanılabilmektedir. Ancak küçükbaş hayvanların hepsi kurban olarak adanamamakta ve kesilememektedir. Bu hayvanlardan kümes kategorisine girenler kurban edilemez. Ancak keçi, kuzu ve koyun gibi hayvanlar kurban edilebilmektedir.

2019 Kurbanlık Fiyatları
2019 Kurbanlık Fiyatları

2019 Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık fiyatları her yıl değişim gösterebilmektedir. O yıl yetişen büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı, yemlerin fiyatlarındaki artış azalış, yetiştiricilerin hayvancılıkta kullandığı ekipmanların bakım onarım ve temininde yapılan fiyatlandırmalara göre değişmektedir. Hayvancılık dernekleri ve yetiştiriciler tarafından tavsiye edilen  2019 kurbanlık fiyatları ise şu şekildedir;

Küçükbaş Hayvanlar:

Kurban fiyatları, hayvanın fiziksel özelliklerine göre değişim gösterebilmektedir. Her hayvandan çıkan et kilosuna göre değişim gösterdiğinden dolayı kurban fiyatları kilo üzerinden hesaplanmaktadır. Küçükbaş hayvanlar için 2019 kurbanlık fiyatları olarak öngörülen kilo fiyatı 23 – 24 – 25 lira arasında değişmektedir. İdeal bir küçükbaş hayvandan çıkması gereken et miktarı ise yaklaşık 30 kilodur.

Büyükbaş hayvanlar:

Et olarak büyükbaş hayvanlarında  2019 kurbanlık fiyatları aynı orandadır. 26 liradan başlayan 2019 kurbanlık fiyatları büyükbaş hayvanlar için geçerlidir. Ancak bütün olarak değerlendirildiğinde bir büyükbaş hayvanlardan çıkması gereken et miktarı 50 – 70 kilogram arasındadır. Bu kilogram oranı kurbanlık fiyatları için 1250 – 2500 arasında değişim göstermektedir.

Kesim Fiyatları

Büyükbaş hayvanların fiyatlarının yanı sıra kesim içinde belirli bir miktarda oran belirlenmiştir. Bu oran 2019 kurbanlık fiyatları için tavsiye edilen kesim fiyatları büyükbaş hayvanlar için 300 TL küçükbaş hayvanlar için 50 TL olarak belirlenmiştir.

 Vekalet Yoluyla Kurban Kesimi

Kurban kesimi bireylerin kendilerinin yapabildiği gibi vekalet yoluyla başka kişilere de yaptırılabileceği bir ibadettir. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl vekalet yoluyla kesilecek olan kurbanlara bir bedel uygulamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından vekalet yoluyla 2019 kurbanlık fiyatları yurt içi 890 TL, yurtdışı içinde 725 TL olarak belirlenmiştir.

Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İslam dini ve genel toplum kurallarına göre kurban kesilmesinde dikkat edilmesi gereken pek çok durum bulunmaktadır. Kurbanın kesilmesinin yanı sıra eğer bu kurallara uyulmazsa edilen kurbanın dinen kabul olmayacağı Peygamber hadislerinde de geçmektedir. Bu kurallar ise şunlardır;

 • Ölmüş bir hayvandan kurban olmaz. Kurban olarak seçilen hayvanın mutlaka canlı olması gerekmektedir. Canlı olmasının yanı sıra hayvanın sağlıklı olmasına dikkat edilmeli, etinin herhangi bir hastalığı taşımadığından emin olunması gerekmektedir.
 • Bütün uzuvlarının (kulak, bacak ve kuyruk gibi) tam olması gerekmektedir.
 • Kör olmaması, sağır olmaması ve memelerinin de zarar görmemiş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Hasta hayvanlar kesinlikle kurban edilmemelidir. Hasta olan hayvan veteriner kontrolünden geçtikten sonra yetiştiği çiftliğe mutlaka geri gönderilmeli ve tedavi altına alınması gerekmektedir.
 • Küçükbaş hayvanlarda yaş şartı bulunmaktadır. Oğlakların en az 1 yaşında, kuzuların ise altı ayı geçmiş ve ebat olarak da annesinin genişliği ve uzunluğuna erişmiş olması gerekmektedir.
 • Büyükbaş hayvanlardaki tek yaş şartı ise kesilecek olan hayvanın 2 yaşına basmış olmasına dikkat edilmesidir.
 • Büyükbaş hayvanların alt dişlerinde 2 büyük dişlerinin doğal olarak durması gerekmektedir.
 • Kurban kesimi tecrübeli ve bu konuda eğitim almış hatta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Diyanet İşleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu kurslardan sertifikası bulunan kasaplar tarafından yapılmalıdır. Acemi kimseler kurbanı kendi başlarına kesmemeleri gerekmektedir. Kurban kesiminde en önemli olan hususlardan bir tanesi kesilecek olan hayvana acı çektirmeden işlemin tamamlanmasıdır.

Kurban Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurban ibadeti, vatandaşlar tarafından sıkça yerine getirildiği için kurban edilecek hayvanı alırken de bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. İbadetin kabul olması için hayvanın bazı şartları taşıması gerekmekte ve bayram döneminde bazı kimseler tarafından özellikle hasta hayvanlar satışa çıkarılmaktadır. Kurban alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ise başlıca şunlardır;

 • Kurbanlık alınan hayvanın mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olması gerekmektedir.
 • Kurbanlık alınan hayvanın alındığı yerin sertifikaları sorgulanmalı, mutlaka gerekli nitelikleri taşıyıp taşımadığı öğrenilmelidir.
 • Tavsiye edilen 2019 kurbanlık fiyatları dışında herhangi bir fiyat verildiğinde mutlaka kurbanlık konusunda uzman kişilere danışılmalıdır.

Facebook sayfamızı Buradan Takip edebilirsiniz.